Aachen Universitesi
  •  
  • Toplam Okuma: 7511
  • Toplam Yorum: 8

Üniversite Hakkında :

Kuruluş : 1870

RWTH Aachen; uzun adıyla Rheinisch Westfalische Technische Hochschule Aachen, Dünya'nın en iyi teknik üniversitelerindedir.
Almanya'nın Aachen  şehrinde bulunan bu üniversite mühendislik bilimlerinin dışındaki dallarda da eğitim vermektedir. Kurum  en çok makina, metalürji, elektrik-elektronik ve endüstri mühendislikleri dallarında ün yapmıştır.

1870 yılında Ruhr bölgesine maden mühendisi yetiştirmek için 32 öğretmen ve 223 öğrenci ile kurulmuş okuldur.  1880 tarihinde teknik üniversite ünvanını alan RWTH Aachen I. Dünya Savaşı sırasında ciddi bir gerileme dönemi yaşamasına rağmen 1925-1932 yılları arasında yeniden toparlamayı başarmıştır.

1933-1945 yılları arasında Nazilerin baskısı altında bilimsel çalışmaları aksayan üniversite İkinci Dünya Savaşı sırasında Hollanda ve Belçika sınırlarına yakınlığı nedeniyle eğitimine bir yıl ara vermiştir.

Aachen Üniversitesi Almanya da özellikle teknik bölümler göz önüne alındığında  en önde gelen  Üniversiteler arasında yer almaktadır. İçinde  özellikle mühendislik bölümlerinde çok sayıda yabancı ögrenci barındırmaktadır. Ayrıca Almanya’nın en eski üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Yaklaşık 7000 çalışanı vardır. Bunlardan 436 si Profesör, 4000 Ögretim görevlisi, 711 Asistan ve 1700 çalışandır. Ögrenci sayısı göz önüne alındığında  27000 ögrenci ile Almanya’ nın en büyük 3.üniversitesidir .

Yabancı Öğrenci Sayısı :

Yıllık yaklaşık 5000 ögrenci kayıt yaptırmaktadır. Aachen Üniversitesine, resmi rakamlara göre bu rakamın yaklaşık 310 civarını  yabancı örgenciler oluşturmaktadır. Üniversite ayrıca bütçe olarak da Almanya’nın önde gelen Üniversiteleri arasında yer alır ( yaklaşık 520  Milyon Euro gibi  )

Başlıca Fakülteleri: 

Matematik ve Doğa bilimleri Fakültesi 
Mimarlık Fakültesi
İnşaat Mühendisliği Fakültesi
Makina Mühendisliği Fakültesi
Malzeme Teknikleri Fakültesi
Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi
Filozofi Fakültesi
Ekonomibilimleri Fakültesi
Tıp Fakültesi

Aachen Hakkında :

Aachen (Fransızca Aix La Chapelle, Felemenkçe Aken, İspanyolca Aquisgrán) kenti, Almanya'nın kuzeybatı kesiminde, Kuzey Ren-Vestfalyaeyaletinde, Belçika ve Hollanda sınırlarında yer almaktadır.

Nüfusu 257,089'dur. Önemli bir teknik üniversite olan Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule'nin bulunduğu kent, büyük bir linyit çıkarma bölgesinin de demiryolu merkezidir. Demir-çelik sanayisinin yanı sıra, dokuma, cam, gıda ve kimya sanayileri gelişmiştir. Çevresindeki maden ocakları Romalılar  döneminden bu yana işletilmektedir.

Barınma

Üniversiteye bağlı 20 tane yurt vardır.Yurt kiraları  aylık 150 Euro dan başlamaktadır. Başvurudan önce bekleme süresini göz önünde bulundurmak gerekir.

 ‘Aachen  Üniversitesinde Hazırlık Okuyarak Alman Üniversitelerine Geçiş Yapabilirsiniz ‘

 Almanya’nın Aachen kentinde bulunan FH Aachen University, Alman yüksek öğretim sisteminde  Üniversiteye yönelik ÖSS gerekmeden hazırlık programı ile öğrencilerini 4 farklı üniversitedeki farklı lisans programlarına hazırlıyor. Her geçen gün üniversite sayısını arttıran hazırlık programı gelecekte  dahada yaygın olmayı hedefliyor.


www.rwth-aachen.de/go/id/bdz
Aachen Universitesi Web sitesi :

Yorum Bırakın


Yorumlarınız editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayımlanmaktadır.